Hiba
  • "Could not resolve host: query.yahooapis.com; Unknown error" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "Szombathely" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com; Unknown error" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com; Unknown error" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

'56-os napló - Történelem közelről

1956. október 28-án a hozzánk érkező mentősökhöz csatlakoztam, hogy Rohoncnál átvegyük a küldött gyógyszereket. Este azután vonattal elutaztunk Budapestre, én édesanyáméknál aludtam azon az éjjel. Mivel láttam, hogy jól vannak, azzal a trükkel, hogy visszautazom Szombathelyre, tulajdonképpen a Kilián laktanyába akartam menni, amelyet akkor a szabadságharc központjának tartottak. 
Keresztülmenve a Gellért téren, a Ferenc József hídon és a Kálvin téren, az Üllői útra értem. Hatalmas pusztítás jeleit láthattam mindenütt. Kilőtt tankok, felborult villamoskocsi, rommá lőtt bérházak. Némelyiknek az egész első fala ledőlt, és látni lehetett a törmelékkel borított berendezést. Csak orosz katonák holttesteit lehetett látni, a magyarokat ahol csak lehetett és volt föld, eltemették, sírjukra virágokat helyeztek. Amikor a Kilián elé értem, a laktanya előtt az út közepén egy katona állt, aki teljes nyugalommal nézte, hogy odamegyek hozzá, kérdeztem tőle, hol találhatom Maléter ezredest. - Az ezredest? - kérdezte. - Ott van a laktanya kapujában. Odanéztem, és egy tank mellett megpillantottam Maléter ezredest több katonával körülvéve. Hatalmas magas, sovány férfi volt, tankos bőrsisakban, alig értem a válláig. Gratuláltam neki, és megkínáltam cigarettával. Elfogadta, és miközben én előadtam, hogy szeretnék az alakulatához csatlakozni, fürkészően végignézett rajtam. Látta, hogy a ballonkabát alatt fehér köpeny van rajtam. - Ön orvos? - kérdezte. Mikor azt válaszoltam, hogy igen, megkérdezte, milyen szakon dolgozom. Mondtam, hogy sebész vagyok. Erre azt mondta, hogy elég harcosuk van, de a sok sebesült miatt főleg sebészre nagy szükségük van. Ajánlotta, hogy a Külső Sebészeti Klinikára menjek. Még néhány percig beszélgettünk a szombathelyi hangulatról, majd elbúcsúztam tőle, és a klinika felé indultam. Lejelentkeztem, és mindjárt munkára is fogtak. Örültek annak, hogy nemcsak általános sebészeten, hanem urológián is dolgoztam. Hét műtétben vettem részt, ebből hármat magam csináltam. Három napig voltam fent, olyan sok munkánk volt, hogy néha még ebédelni sem volt időnk. November elsején utaztam vissza a Ferencvárosi pályaudvarról, nagyon szép volt Budapest, az elesettek emlékére mécsesek világítottak az ablakokból. A főváros mindenütt ezekkel a fényekkel volt teleszórva.

Új hozzászólás

A csillaggal (*) jelölt mezők kitöltése kötelező. A HTML kódok használata nem engedélyezett.

Legfrissebb

Legnépszerűbb