Egy PRIMA érzés

2015-10-18, 15:01
   |   Kategória: Fórum
A Vas Megyei PRIMA díjat 2005 óta osztják ki, általában három kategóriában, a PRIMA PRIMISSIMA (országos) díjak kiosztása előtt, egyfajta ráhangolódásként, megbecsülve szűkebb pátriánk legkiválóbbjait - Pócza Zoltán gondolatai. 
Amikor először találkoztam ebben az összefüggésben a „príma” szóval, hát bizony fanyalogtam… Kicsit pejoratívnak éreztem, hétköznapinak, egyszerűnek. Nem véltem felfedezni benne a kezdeményezés pátoszát, a gazdasági elit főhajtását a humán szféra előtt. Aztán megéreztem Demján Sándor mindent elsöprő akaratát, aki nem lacafacázik, ha valami fontos neki, aki nem kifogásokat keres, ha vállalkozni kell, és nem mérlegel, ha hitet kell tenni értékek mellett. Ezzel a fajta „keményfejűséggel”, megingathatatlansággal kell végigvinni fontos dolgokat. Szőnye József e mellé állt 2005-ben, és életre hívta a megye legnagyobb anyagi elismeréssel bíró díját. Ellentmondás nélkül. Hosszas latolgatás nélkül. Mert ez egy ÜGY. Mert FONTOS. Kellenek a példaképek, kellenek a minták. És ez gazdasági kérdés is. Nem létezhet jól működő gazdaság kiváló humán szereplők nélkül. Nem lehet csak humán értékeket tálalni a napi megélhetési gondokkal küzdőknek. Hitet kell adni az embereknek, példát kell mutatni, hogy meg lehet csinálni. Sikeresnek lehet lenni a saját hazánkban is. Igenis lehet valaki próféta a saját hazájában, és azt el is lehet ismerni. Félre a kicsinyességgel, az irigységgel, és mondjuk ki profánul: PRIMA, hogy vagy nekünk! PRIMA, hogy építed az országot. PRIMA, hogy nem csak a fizetésedért kötelezően elvárhatót teszed meg. PRIMA, hogy felelősséget vállalsz hazánk értékeiért, nem vagy hajlandó beleszürkülni a tömegbe és csak kritizálni az életet, a helyzetet. PRIMA.

És nekem volt szerencsém úgy állni a színpadon, hogy kaptam…és tapsoltak…szívből…nekem. És ott a falamon a ló. Büszkén. Pedig milyen hülyeség... Egy ló és egy ember teljesítményét hogy lehetne… De lehet. Csak érezni kell…hogy mi a cél. És kitágult orrlyukakkal, remegő inakkal neki kell feszülni. Mert az elődeinknek sem volt könnyű. Mert az utóbbi száz évben minden generációt lenullázott valami katasztrófa. Világháborúk, kommunizmus… Ne panaszkodjunk, hogy nem lehet megélni, érvényesülni, boldognak lenni. Lehet. Az út a boldogság, hogy van. Hogy mi jelölhetjük ki, és mi küzdhetünk érte. És talán, ha valami sikerül, az valami PRIMA…

Kapcsolódó elemek

11 hozzászólás

Fatal error: Call to a member function getCfg() on a non-object in /home/szomthu1/szombathelyi7/plugins/system/japager/japager.php on line 178