Nap mint nap megnevettette orvosait a cseh karikaturista, akinek alighanem ez mentette meg az életét az első világháborúban. Groteszk humora miatt megkedvelték az orvosok, így a szombathelyi hadikórházban - 1917-ben - a kelleténél jobban elhúzták szemsérülésének kezelését - így Borivoj egy jó ideig nem került vissza a hadszíntérre. Az osztrák-magyar monarchia katonája hivatását tekintve festőművész volt. “Egy 38 darabos karikatúrasorozatról van szó, amely utoljára itt Szombathelyen 1938-ban volt így teljességében, összességében kiállítva. A centenáris kapcsán vettük elő ismét ezeket a karikatúrákat, és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával építettük be a kiállításunkba" - mondta Keppel Csilla történész.
Ezt nemcsak a könyv, hanem a kiállítás is megmutatja.
Széll Kálmán orvosprofesszor szerint itt nagyon jól lehet látni, hogy az első világháború sebesülellátásának milyen kellékei voltak. Azt mondja: a borzalmakat humorral könnyebb elviselni. “A halál és a humor az nem egy csészébe való, de a háború az mindent megváltoztat. A háborúban sokszor egy könnyebb sebesülés, vagy akár egy nem halálos végű, még nyomorúsággal járó sebesülés is többet érhet, mint a halál" - fogalmazott.
A szombathelyi császári és királyi tartalékkórházban született - akasztófahumorral készült grafikák különleges képsorozatának megjelentetését az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság és a Smidt Múzeumért Alapítvány támogatta.
Hadisebesültek görbe tükörben
Hadisebesültek görbe tükörben - ez a címe annak a kötetnek, amelyben Borivoj Rambousek első világháborús karikatúráit mutatják be. Ezzel a rendezvénnyel zárták le a Hadisebesülésektől a gyógyulásig elevezésű időszaki tárlatot a szombathelyi Smidt Múzeumban.
Címkék:
Új hozzászólás
A csillaggal (*) jelölt mezők kitöltése kötelező. A HTML kódok használata nem engedélyezett.