Az elmúlt években szinte minden településen történtek olyan fejlesztések, amelyek nincsenek összhangban az adott város, falu hagyományaival, településképével. Az is gyakori, hogy nagy területeket leköveznek, ezért egyre kevesebb a fa. Ezek a jelenségek is indokolják az építésügyi folyamat megújítását. A közelmúltban született településképvédelmi törvény alapján már készülnek a települési arculati kézikönyvek is. A dokumentumoknak tartalmazniuk kell azokat az előírásokat, amelyek hozzájárulnak a helyi értékek megőrzéséhez. „Mindazt ami egy településnek hozzá tartozik a múltjához, önismeretéhez, arculatához, és én azt gondolom, hogy ez fontos, és remélem, hogy Szombathelyen a jövő évben nyáron, amikor itt lesz a következő országos találkozó, azt hiszem harminchatodik, akkor Szombathely büszke lehet arra, amit megőrzött saját múltjából és meg tudja ismertetni az ország minden tájáról érkezett vendégekkel" - fogalmazott Ráday Mihály, a Város- és Faluvédők Szövetsége elnöke.
Az arculati kézikönyvben az önkormányzatok a település lakosságának elvárásait is figyelembe véve határozzák meg azokat a helyi előírásokat, amelyeket a tervezőknek és az építtetőknek be kell tartaniuk. „A feladat alapvetően a települések önkormányzatánál, a polgármestereknél, a települések vezetőinél van. Hisz őnekik kell megfogalmazni azokat az elveket, elveket, hangsúlyozom, ami mentén a település fejlődhet. Ez azért rendkívül fontos, mert az elmúlt évtizedekben nagyon sok olyan fejlesztés történt szerte az országban, ami nagyon kirí a település évtizedek, vagy évszázadok alatt kialakult arculatánál" - mondta Ábrahám Ferenc, a Vas Megyei Építész Kamara elnöke.
A településtervezők, és a településfejlesztők most azon dolgoznak, hogy október elsejéig minden vasi településen, köztük Szombathelyen is, elkészüljön a települési arculati kézikönyv.
Települési arculati kézikönyv készül
Október elsejéig az ország valamennyi településének el kell elkészítenie arculati kézikönyvét. Ebben a város, község hagyományaira alapozva dolgozzák ki azokat az elveket, amelyek hosszabb távra meghatározzák a település szerkezetének alakulását, további fejlődésének az irányait.
Címkék:
Új hozzászólás
A csillaggal (*) jelölt mezők kitöltése kötelező. A HTML kódok használata nem engedélyezett.